Treść czy forma?

Treść czy forma?

Adolf Hitler, autor przedstawionego powyżej obrazu „The Courtyard of the Old Residency in Munich” nie został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, nie przeszedł egzaminu wstępnego. Dwa razy.
Wykładowcy nie wątpili lecz nigdy w jego umiejętności.. Po prostu, malarstwo nie równało się dla nich ze sztuką użytkową. Miało wzbudzać czyste emocje, rozbudzać uśpione pragnienia, lecz nigdy – nie pozwalać, by można było je po prostu minąć. Spojrzeć i uznać, że nie widzi się nic nowego, chociaż przecież obraz ten, całkowicie inny jest od pozostałych! Największe malarskie dzieła naszego świata łączy tylko jedna zasada – nie mogą być przeciętne.
Obrazy Hitlera nie są złe. Widać w nich jego starania, kunszt malarski, lecz to nigdy nie wystarczało do bycia wybitnym. Wykładowcy proponowali mu by udał się na wydział architektoniczny – by próbował swych sił w projektowaniu budynków, których tak wiele przecież rysował już w swym życiu, lecz ten, zawiedziony, odpuścił. Załamał się, skutki tego znaczenia i późniejsze ‚sukcesy’ Hitlera znają już dzieci w podstawówce.
Co więc, treść, czy forma? Co jest ważniejsze? Spór ten pamiętamy już z zaciekłych walk klasyków z romantykami. Oczywiście, najlepiej byłoby znaleźć złoty środek – utalentowany malarz, przelewa swą duszę i uczucia na płótno.. Cóż, znamy takie dzieła. Pamiętamy je, przetrwały wieki, lecz nie każdy ma takie szczęście by posiadać tyle dobra w sobie. Jeśli mam więc wybrać jedno, wybieram bez wątpienia – treść. Patrzę bowiem na obrazy supermatystów i czuję więcej emocji niż teraz, patrząc na ten ładny widoczek.. A przecież, umówmy się, obrazy te nie są znów jakieś pełne ciężkich do namalowania rzeczy, są raczej proste, a ich prostota wygrywa ze skomplikowanymi widoczkami. Czy może więc, czasem osoba mająca cokolwiek do przekazania będzie bardziej przekonująca niż osoba z wielkim technicznym talentem? Moim zdaniem owszem. A technicznych mistrzów nie wyśmiewam, przydają się i są cudowni. Wyśmiewam technicznych mistrzów, malujących jak gdyby nie mieli duszy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s