Dyskretny urok

Dyskretny urok, portrety kobiet cz.1

‚Mona Lisa’ Leonardo da Vinci, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych, najbardziej cenionych obrazów na świecie. Portret kobiety (?), której uśmiech wszedł do naszego świata już na zawsze jako pewien motyw, pewien wzór, ogląda rocznie bardzo wielu ludzi. Co jest jej sekretem?
Gdy patrzymy na to dzieło, nie możemy podjąć jednoznacznej decyzji o tym, co czuje jego bohaterka. I to właśnie tak mocno nas nurtuje, sprawia, że obraz ten pozostał tak ważnym w światowym dorobku malarskim. Jest zamyślona czy zmęczona? Uradowana czy smutna? Obojętna na malarza, który ją portretuje czy może zakochana w nim? Dzieło jest kwintesencją pewnego motywu w malarstwie, mianowicie – motywu kobiety nieodgadnionej.

Kobiety, jako niewinne stworzonka w zamyślonych pozach, jako wręcz niewinne nimfy stworzone do podziwiania, przedstawiali malarze od najwcześniejszych wieków. W poście możecie zobaczyć jeden z przykładów takiego przedstawienia, mianowicie obraz „The green cushion’ (1895) autorstwa amerykańskiego malarza przełomu XIX/XX wieku, Irvinga Ramseya Wilesa.
Wybrałam go, ponieważ wszystko na tym obrazie współgra tworząc wokół tajemniczą ‚mgiełkę’. Niedbale ułożone poduszki, niezawiązana suknia, grymas na twarzy kobiety (jest zamyślona, szczęśliwa czy może zdegustowana?), jej nieobecne spojrzenie, które zdaje się jakby udawać, że nie obchodzi jej malarz.. A nawet, anemiczny kolor cery bohaterki, który czyni ją postacią jeszcze bardziej ‚nie z tej ziemi’. Wiles cudownie oddał tendencję, styl malowania kobiet, który przedstawiać ma ich dyskretny urok i czar. Oczywiście nie był jedynym ze świetnych malarzy portretujących kobiety, ale moim zdaniem, jego obrazy miały swój specyficzny czar spokoju i bajki.
O co chodziło artyście? A co gorsze może, o co chodziło portretowanej kobiecie? Z tym pytaniem zostawiam was, pomyślcie o tym sami.

Dzieło można oglądać w Metropolitan Museum of Art.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s