Piękna codzienności

Piękna codzienności

Malarstwo zawsze wkradało się do codzienności. No właśnie, wkradało się. Wchodziło po cichutku, nie narzucało się. Było inspiracją projektantów wielu dziedzin, było tłem, było ‘zamysłem’.
Lecz nie teraz. Na przełomie wieków sztuka już nie wkrada się, lecz wchodzi szturmem do naszego życia, by nadać mu nowy wydźwięk. XXI wiek jest w jakiś sposób przełomowy samym swoim bytem. W dobie podróży na obce planety, nowinek technicznych, jeszcze nigdy tak mocno nie stawiano na piękno rzeczy użytku codziennego, jeszcze nigdy nie chciano tak mocno mieszkać w dziełach sztuki, jadać je, oglądać po przebudzeniu czy ubierać się w nie. Oczywiście, estetyka zawsze była ważna, lecz to z czym mamy do czynienia obecnie przechodzi granicę estetyki, wyznacza nowe możliwości. Haute Couture?tumblr_mhodr3Eq3G1qa3061o1_1280  Oczywiście! Kobiety mogą w tym przypadku zrozumieć mnie lepiej, lecz każda z nas chciałaby coś takiego mieć w swojej szafie, bo to pozwala czuć się częścią dzieła sztuki, gdy ma się je na sobie. Ale obecnie nie trzeba nam już wydawać wielu pieniędzy by być częścią dzieła. Nie trzeba też być kobietą by jak dzieło sztuki wyglądać. Do naszej codzienności wkradły się cudowne rzeczy, piękne rzeczy. Często inspirowane secesją czy bizantyjskimi motywami roślinnymi.tumblr_mwsk90QTZa1rmfv8to1_500  Ubrania czy dodatki robione ręcznie jeszcze nigdy nie miały takiego uznania jak teraz, w dobie przecież finansowego kryzysu, gdy powinnyśmy oszczędzać. Oszczędność nasza, polega teraz na kupowaniu rzeczy droższych, robionych ręcznie, bo wiemy, że są one ‘wysokiej jakości’. Tzn. wytrzymałe, piękne i oczywiście nie będziemy musieli się za nie wstydzić.
Ale nie tylko moda przeżywa atak sztuki wysokiej. Jest on także idealnie widoczny w finansach – w czasach gdy nawet kurs złota spada na łeb na szyję, gdy nieruchomości nie są już tak bezpieczną inwestycją, wzrasta inwestycja w rynek sztuki. Mianowicie o 5% rocznie. Obrazy, rzeźby i antyki mają teraz swoje drugie życie. I cóż, przyznać muszę, że jestem zazdrosna o miliony, które mogą niektórzy inwestować w sztukę. Ale również wdzięczna, że inwestują – bo bez tego nie byłaby ona uważana za tak ważną. Szczególnie, że większość inwestorów to nadal osoby ze sztuką nie mający wiele wspólnego – po prostu, ludzie którzy mają pieniądze i chcą zainwestować je w piękno, które tak kochają.tumblr_m899skjTlr1r9jsk3o1_500 Zainwestować mądrze, bo sztuka zawsze się zwraca. I to nie jest nigdy tak, że obraz należy do człowieka, to człowiek należy do obrazu, który jeśli jest prawdziwym dziełem będzie trwał jeszcze długo po nim, niosąc na swym płótnie często także historię ‘właściciela’.
A co jeśli, to wszystko o czym teraz mówię to brednie? Lubimy piękno i to koniec filozofii. Malarstwo inspirowało się naturą, natura nie inspiruje się, po prostu jest cudowna. Wiele dzieł wynika z niesamowitości umysłu artysty, a czym on się inspirował? Czasem napotkanym na ulicy dziełem sztuki. Kobietą piękną w sposób niebanalny, której istnienie potrafiło popchnąć malarza do robienia rzeczy niesamowitych.
Mam dla was wyzwanie, na ten piękny, 2014 rok, który jak na razie jest jedynie otwartą księgą. Zainspirujcie się. Wprowadźcie odrobinę wyjątkowości do swojego życia. Zacznijcie od pierdółek: wypijcie herbatę z pomarańczą, jabłkiem i goździkami. Zjedzcie tarte z kurczakiem, mozarellą i pesto. Wypijcie dobre wino (i nie musicie płacić za nie wiele, czasem wystarczy skoczyć do pobliskiego marketu, a wcześniej poszukać troszkę: ). Jesteś kobietą? Kup sobie sukienkę z porządnego materiału, piękną sukienkę. Obiecuję, zwróci się, pewnego dnia mi podziękujesz. Jesteś mężczyzną? Kup buty. Albo dobrze dopasowaną marynarkę. Nie ma nic bardziej pociągającego niż facet świadomy siebie. Chcesz więcej? Idź do galerii sztuki i poszukaj czegoś, co Ci się spodoba. Jest szansa, że zamkniesz się w tysiącu. I nie myśl o tym, czy artysta za parę lat będzie droższy. To u Ciebie będzie wisiało to cudo, Tobie ma się podobać. Spójrz czasem w górę. Tak, to twoje miasto jest niesamowite. Kamienice i murale. Owszem, zachód słońca nie stracił na wartości od wielu tysiącleci, nadal potrafi oszałamiać. Obejrzyj dobry film, poszperaj trochę w umyśle lub , nie zawiedziesz się. I jeszcze jedno. Widzisz piękną kobietę na ulicy? Gap się ile wlezie! Jeśli jest naprawdę niesamowita, zdążyła się już przyzwyczaić. A jeśli da Ci w twarz.. No cóż, przecież wiesz, że warto było. No chyba, że da Ci w twarz jej facet, wtedy możemy dyskutować.tumblr_my2osqRT4D1rnbekgo1_1280
Zrób w tym roku coś inaczej niż zawsze, obiecuję, nie będziesz żałował! I uświadom sobie. Może to nie jest tak, że piękno umarło śmiercią naturalną, może po prostu musisz trochę szerzej otworzyć oczy. Spokojnie, krok po kroku, mamy czas.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s