Impresjonizm nowego stulecia – Jeremy Mann

Na przełomie XVIII i XIX wieku impresjoniści francuscy zaczęli zmieniać sztukę i powszechne pojęcie piękna.  To oni rozpoczęli w malarstwie największe rewolucje, których efekty widzimy do dziś, często nie zdając sobie z tego sprawy. To właśnie impresjoniści postanowili szczerze i mocno odejść od malarstwa realistycznego, od malarstwa dokumentującego to, co było obok nich. Zamiast zdawać relację z tego co się wokół działo, postawili na uczucie. Malowane przez nich np. pejzaże nie były po prostu widokami pięknego świata, lecz ukazaniem tego, co widzieli, przez pryzmat ich emocji. Impresjoniści odkryli ciekawy fakt, jeszcze zanim neurologia doszła do tego i udowodniła swoją tezę setkami badań… Otóż.. oko ludzkie, tak naprawdę nie widzi. Oko jedynie przekazuje. To mózg odpowiada za widzenie, a widzi on poprzez pryzmat wszystkiego, czego doświadczyliśmy w życiu. Mózg widzi poprzez pryzmat naszych emocji, wspomnień, tego co widzieliśmy wcześniej, czy tego, co akurat czujemy. Pomyślcie nad tym przez chwilę, czy nie jest naprawdę tak, że gdy idziecie ulicą szczęśliwi, to widzicie ją jakąś taką.. czystszą, przyjemniejszą? Nie wydaje się wam, w tym momencie naprawdę widzicie ją piękniejszą niż jest.

Lecz impresjonizm, z biegiem czasu, tak samo jak wszystko w życiu ludzkim, przeminął. Pozostawił jednak po sobie ślad, który do tej pory można oglądać w sztuce. No i oczywiście, zainspirował.

Przykładem artysty, który został zainspirowany przez impresjonistów by sam stać się jednym z nich jest Jeremy Mann. Ten amerykański malarz urodził się w 1979 roku w Stanach i studiował malarstwo, doceniany przez najwybitniejsze uniwersytety w kraju.  Młody mężczyzna ma na swoim koncie już wiele sukcesów, lecz jego kariera tak naprawdę dopiero się zaczyna. Głównymi inspiracjami są dla niego miasto i kobieta, toteż na nich właśnie skupiają się jego prace. Maluje on na drewnie, uwielbia rozcierać i brudzić swoje obrazy, co daje niesamowity efekt. Jego portrety miasta biją emocjami. Melancholią, smutkiem, może samotnością? Na początku malował głównie swoje ukochane San Francisco, obecnie nie ogranicza się już w portretowaniu tego, co go inspiruje. Jeremy Mann w swoich obrazach bardzo często używa efektu rozmycia światła (neonów czy latarni) podczas deszczu.  Zresztą, trudno mu się dziwić. Też bym nigdy nie napisała tego postu, gdyby nie to, że za oknem leje, a ja tęsknię za światłami miasta nocą.

Zostawiam was zatem z galerią.

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Impresjonizm nowego stulecia – Jeremy Mann

  1. Aj… dzisiejszy przegląd: „Malowane przez nich np. pejzaże to nie były po prostu…”, według mnie powinno być bez „to”, dalej „Głównym inspiracjami są dla niego miasto i kobieta…” tu „głównymi”. Też mi nie gra określenie przedstawienia miasta jako portret, ale możliwe, że tak może być, ekspertem w tej kwestii nie jestem 😉

  2. Proponuję zamiast o drobnych literówkach, które nic nie znaczą, przyjrzeć się obrazom Manna. Według mnie obrazy niekiedy przypominają trójwymiarowe realizacje, a to głównie przez pozostawienie(jak mi się wydaje) koloru podobrazia, które kontrastuje z kolejnymi warstwami. Bardziej niz trójwymiarowość interesuje mnie forma. Czy autor maluje ze zdjęć?

    1. Niestety nie mam takich informacji 🙂 Można go zapytać na oficjalnym facebooku, ale szansa, że powie całą prawdę, jest moim zdaniem żadna. Wielu impresjonistów z XIX wieku malowało przy pomocy zdjęć (np. Claude Monet słynny cykl „Katedra w Rouen” czy Degas, swoje tancerki), ale nie przyznawali się do tego, a nawet się wypierali.. Kłóci się to bowiem z założeniem, że impresjonizm ma być całkowitym przeciwieństwem do realizmu.

  3. Jak można mówić o upadku sztuki gdy tyle światełek jest na około nas? Cudowna sztuka! Chciałabym taki obraz w domu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s