MUST-SEE – Łódź design festival

Plakaty_103 copy
W czwartek rozpoczęło się w moim pięknym mieście Łodzi wydarzenie, na które mam zamiar wpadać zawsze, gdy tylko będę miała taką możliwość. Wydarzenie istotne nie tylko z perspektywy fana sztuki, ale także, z perspektywy każdego, kto chciałby być chociażby „świadomym konsumentem”. Bo design, tak naprawdę, otacza nas w codziennym, chociażby najbardziej monotonnym życiu. Nieważne, czy spędzacie całe dnie w domu, bo choroba nie pozwala wam z niego wyjść, czy może najlepsze chwile tracicie w pracy od 8 do 16, czy – co mam nadzieję – robicie coś co kochacie, najlepiej z kimś, kogo kochacie.. design otacza was zawsze. I nie wiem jak dla was, ale dla mnie to niesamowicie interesujące, że np. siedząc teraz na kanapie, pisząc dla was tego posta, wiem, że tą kanapę ktoś zaprojektował, ktoś myślał nad tym jak uczynić ją wygodną, jakie kolory jej nadać, jakie obicie. I tak jest z każdą rzeczą, której dotykacie w ciągu swoich dobrych czy złych dni. Ktoś ją kiedyś stworzył. Od podstaw. Wymyślił by mogła służyć innym.

Na tym także opiera się łódzki festiwal designu. Przede wszystkim, uświadamia ludzi w jak cudnym świecie żyją. W świecie zaprojektowanym, przemyślanym – w świecie tworzonym na bieżąco, przez ludzi takich jak my.

Inspiracją dla tegorocznej edycji festiwalu jest hasło „Brave new world”, które jest także tytułem książki Huxleya. Festiwal stara się zastanowić nad tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość, jakie będą twórcze tendencje, na czym się skupimy, co będzie dla nas najważniejsze. Ale tegoroczny Łódź Design to nie tylko zastanawianie się, ale przede wszystkim, a może nawet głównie – uczestnictwo, interakcja. Jeszcze nigdy w historii festiwalu widz nie mógł aż tak mocno wejść w świat designu. Od tworzenia drzewa, po wypróbowywanie odporności i zastosowania materiałów, przez wykłady, warsztaty, aż do nocy otwartych galerii, w czasie której jak nigdy będzie można wniknąć do świata tworzonego przez tworzących świat.

Można także oczywiście, jak co roku zobaczyć sztampowe, niezmienne punkty festiwalu. Są nimi wystawy make me! i must have!. Do konkursu make me! mogą zgłaszać się wszyscy młodzi kreatywni, którzy – w przypadku wygranej – otrzymują nagrodę w wysokości 20 tys. złotych na rozwijanie swojej działalności. Konkurs must have! zaś wybiera najciekawszy (zdaniem jury) projekt polskich producentów czy twórców, który poza dostaniem nagrody, jeździ także po targach i festiwalach na całym świecie. W zeszłym roku miastami, jakie odwiedził zwycięski projekt były chociażby Berlin czy Mediolan.

Ale w tym roku jest też parę wystaw bez których obejrzenia nie ma sensu wpadać do Łodzi na weekend.

Grupa projektowa TABANDA przygotowała dla nas wystawę pt. STREFA TESTÓW, na której możemy nie tylko poczuć projekty, ale też sami projektować.

BRAVE FIX WORLD to moment festiwalu, w którym możemy zastanowić się.. naprawić, czy może wyrzucić i kupić nowe? Czy naprawianie rzeczy jest kreatywnym projektem dążącym do ich ulepszania czy może jedynie złudną nadzieją na poprawę sytuacji?

CITY LUST – SPRAGNIENI MIASTA to dzieło Charlie Koolhas, która przygotowała na potrzeby festiwalu instalację składającą się ze zdjęć różnych miast świata, które niedługo ukażą się w jej albumie o tym samym tytule.

RESOLUTE – DESIGN CHANGES – to wystawa, która sprawić ma, że zastanowimy się nad tym, o czym mówiłam na początku tekstu – jak designerzy, projektanci, graficy wpływają na kształt współczesnego świata. Czy są oni odpowiedzialni społecznie za to, co tworzą? Czy przez swoje projekty stają się autorytetami, zmieniają świat?

BRAVOS – wystawa składająca się z najważniejszych prac, najważniejszych hiszpańskich designerów.

 

Wszystkie wymienione przeze mnie wystawy można oglądać w dwóch centrach festiwalowych – jedno, przy Tymienieckiego 3, w budynku Art Inkubatora, drugie zaś przy piotrkowskiej 250. Oczywiście w Łodzi.

Spragnionych designu i nowych wrażeń zapraszam serdecznie na festiwal.
Spragnionych spotkania ze mną zapewniam, że jest ono wielce prawdopodobne – będę biegać, będę przy Tabandzie, będę przy make me!. A jak napiszecie do mnie maila, albo złapiecie gdzieś w przelocie, to obiecuję wam trochę pogadać głupotki.

Więcej o festiwalu designu znajdziecie TU.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s