7 wystaw w UK, które na pewno zobaczę.

7 WYSTAW W UK (1)

Dziś, z okazji pierwszego dnia lata, postanowiłam podzielić się z Wami krótkim przewodnikiem po wystawach, które mam zamiar zobaczyć w ciągu najbliższych miesięcy, które spędzę w Wielkiej Brytanii. Na pewno nie skończy się na tych siedmiu, ale obiecuję, że będziecie informowani. Możecie także spodziewać się recenzji wystaw, które rzeczywiście mnie zainspirują! Dajcie znać, na którą z wystaw sami byście się udali, a jeśli macie jakiś faworytów w krajach w których mieszkacie, nie bójcie się wysłać mi wiadomości. Tekst o polskim lecie w sztuce też napiszę.

  1. Arcydzieła Surrealizmu w Edynburgu. (do 11 września 2016 roku), Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.

Na tej wystawie zobaczyć można dzieła takich twórców jak Salvador Dali, Joanna Miro, Max Ernst czy Rene Magritte. Wystawa pt. „Surrealistyczne spotkania. Kolekcjonując cudowności.” To zbiór aż 400 prac prezentujących surrealizm. Szkocka wystawa prezentuje wiele najlepszych dzieł surrealistycznych, gromadzonych przez muzea w Hamburgu i Rotterdamie.

surrealencounters-webgraphic

  1. Francis Bacon w Liverpoolu. (do 18 września 2016 roku), Tate Liverpool

Francis Bacon to jeden z moich ulubionych malarzy. I chociaż uwielbiam jego twórczość, znam większość prac, obudzona w nocy wyrecytuje ich tytuły, to nie potrafiłam odpowiedzieć na pytanie dotyczące stylu, w którym malował. Chociaż określa się go mianem modernisty, jest mi nadal ciężko zgodzić się z tym tytułem, ciężko wpasować go w jakiekolwiek ramy. Unikalność, niepokój, mocna dawka emocji. Tej wystawy nie mogę doczekać się najbardziej.

francis_bacon_isabel_rawsthorne_standing

  1. Yayoi Kusama w Londynie. (do 30 lipca 2016 roku), Victoria Miro Gallery

Psychodeliczny styl Yayoi Kusama kusi mnie odkąd pierwszy raz zobaczyłam jego pracę nazywającą się „Wieczna miłość którą mam dla dyń”. Kusama nie boi się eksperymentować, mieszać stylów. Tworzy szalony mix między Surrealizmem, Minimalizmem, Pop artem.

kusahe_pumpkin2016_b-large_transek9vkm18v_rkiph9w2gmnoaui_eaxjmjtzxoj-udm54

Tate Londyn i Tate Modern w Londynie prezentują po raz kolejny wspaniałą sztukę z całego świata, operując przebogatymi kolekcjami. Wszystkie kolejne tytuły pochodzą ze wspomnianych galerii.

4. „Pomiędzy obiektami i architekturą” szykuje się na kolejną wspaniałą wystawę wspomnianego wcześniej Tate Modern. Wystawa ta opowiada o zmianach, jakie zaszły w sposobie myślenia o rzeźbie po 1960 roku, ale także jak te zmiany przeniosły się ze sztuki na architekturę.

5. „Pracownia Louise Bourgeois” to wystawa z kolejnego świetnego cyklu, który był możliwy dzięki hojności Anthonego d’Offay, brytyjskiego kuratora i sprzedawcy sztuki, który zbudował kolekcję 1000 unikatowych i bezcennych z perspektywy kultury dzieł (szacowanych na ponad 100 milionów dolarów), które później przekazał brytyjskim muzeom i galeriom. Był to największy datek jakiego się one doczekały. Louise Borgeois kojarzycie pewnie z jej dzieła pt. Matka, artystka niezwykle płodna, pracowała do ostatnich chwil swojego życia, które zakończyło się w 2010 roku. Warto poświęcić czas odczytywaniu jej historii z prac, które tworzyła.

Giant Spider
Louise Bourgeois – Matka

6. „Andy Warhol i Guerrilla Girls.” Warhola nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Nie muszę chyba też szukać powodów do tego, by jego pracę oglądać, za każdym razem, gdy są one pod ręką. Guerrilla Girls to zaś artystyczna grupa która stara się zmienić proporcję świata sztuki. Otóż proporcje te są takie, że ich nie ma. Kobiety w świecie sztuki istnieją nadal prawie jedynie, jako nagie tematy obrazów i rzeźb, nie zaś jako artyści. Dziewczyny to zmieniają. I dobrze. Dziewczyny muszą zmieniać.

2-female-by-birth

7. „Feminizm i media.” Kolejna wystawa na którą wybiorę się z moich pobudek feministycznych. Rok 1960 przyniósł światu wiele zmian, wiele reform. Mówi się o rewolucji seksualnej, zwróciłam wcześniej uwagę na rewolucję w rzeźbie. Prawda jest taka, że gdy świat uspokoił się trochę z całym wojennym szumem, świstem kul – świat postanowił… żyć. A gdy świat wrócił do życia, ludzie zauważyli, że to nie tylko kule i bomby mogą ich dręczyć, budzić w środku nocy i wprawiać w zakłopotanie. Wystawa pokazuje jak kobiety zaczęły starać się odwracać rolę, zmieniać wizerunek, ukazywać idiotyzm braku równości.

tumblr_nyn16elets1s9t9owo1_500

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s